KAĞITHANE SULTAN MELİK CAMİÎ

2.297 m2 arsa üzerine inşaa edilecek cami ve müştemilatlarının toplam kapalı alanı 1.733,67 m2, bodrum ve mahfil katıyla birlikte1.421 kişi cemaat kapasitelidir.

Selçuklu Mimarisinin çatılı, sade ve yalın biçimleri ile Osmanlı Mimarisinin kubbe ve sütunlarının yer aldığı karma üslup tercih edilmekle birlikte, caminin kubbe kısmının yer aldığı harim kısmının yüksek duvar etkisini azaltmak için, kademeli mahfil katı ve cümle girişinin yer aldığı son cemaat mahalli ve iki yanındaki mekânlar daha düşük irtifalı çatılarla çözümlenmiştir.

Erken dönem Osmanlı Mimarisindeki dış cephelerde çini kullanma geleneği, pencere üstlerindeki çini kaplamalarla yeniden canlandırılmıştır.

Yan cephelerde ise kıbleye göre sağ ve sol yanda yer alan ana kitleye göre daha düşük irtifalı çatılı revaklarla harim duvarının yükseklik etkisi azaltılmış, iki katlı yarı açık bu mekânlarda iklimlendirmeye gerek duyulmadan ibadet imkânı sağlanmıştır. Revaklarda Selçuklu Mimarisinde yaygın olarak kullanılan payeler yerine, zarafet, bahçe bütünlüğü ve ana kitle pencerelerinin fazla ışık alabilmesi için Osmanlı Mimarisindeki sekizgen sütunlar tercih edilmiştir.

Müşteri Yorumları

Mila Mimarlık ile çalışırken, projelerini mimari geçmişimizden güç alarak yeni bir yorumla tasarlaması,
özgünlükten taviz verilmeden artı değer katabilmesi onun kurumsal başarısının ispatıdır.

Yaşar Altun

İnş.Müh. 2 nolu Proje Müdürü
Emlak Konut GYO A.Ş.

Mila İnşaatı tanıyalı uzun yıllar oldu. 2005 yılında kendileri ile uygulamalı bir projede beraber çalıştım ve mimari projelerinden,
çalışanlarından ve iş takibinden çok memnun kaldım.
Hiç unutamadığım bir anım, gece yapılması gereken bir iş için 7 ayrı meslek grubunu
bir araya getirerek başlarında bizzat kendisi bulunarak sorunumu çözmeleri beni ziyadesiyle memnun etmiştir.
Yapacağım yeni projede kendileriyle çalışmayı gönülden arzuluyorum.
En kısa zamanda buluşma temennisi ile Mila ailesİ.

Kerim Düzcan

Genel Müdür
Konak Gıda Turizm İnşaat Ve Reklamcılık

Mila inşaat ile çalışmak gerçekten çok keyifli. İnsan kendini evinde gibi hissediyor.
İyi yetişmiş tecrübeli bir ekibi var. Çok yönlüler… Modern mimarinin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde uzmanlar…
Dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşmayı öneriyorlar. Yaptıkları projelerde komşuluk ilişkilerinden trafiğe kadar her konuda çevreye duyarlılar.
Sosyal sorumluluk projelerine destek oluyorlar. Mimarlar odasından belediyelere,
çevre ve şehircilik bakanlığına kadar her yere ulaşıp yapılan hataları ve kendi çözüm önerilerini çekinmeden söylüyorlar.
Mila inşaat gibi firmaların var olması geleceğe ümitle bakmamıza sebep oluyor.

Bülent Koçak

Mütevelli Heyet Başkanı
Özgür Vakfı